RobeĚrtKroonen_HackPowerGrid (1)

Digitalisering van energie: hand in hand met security

Op het hack-event Hack the Power Grid in The Green Village bij de TU Delft namen slimme studenten en professionele hackers ons FlexCore edge computing-systeem voor laagspanningsstations onder vuur. Het systeem was het enige hardwaresysteem in de competitie en het bleek robuust genoeg. De hackers wisten alleen ‘bekende kwetsbaarheden’ te vinden. Een leerzame ervaring die ons helpt om onze oplossingen voor het energiedomein verder te versterken met expertise uit het energie-ecosysteem.

Innovation Coalition for a Cybersecure Energy Transition

Deze ‘hackathon’ was georganiseerd door de Zuid-Hollandse Innovation Coalition for a Cybersecure Energy Transition. Als Technolution zijn wij een van de kernleden van deze coalitie, die zich sterk maakt voor veilige digitalisering van de Nederlandse energiesystemen. De coalitie richt zich op het snijvlak van energie en security – twee gebieden waarin Technolution veel te bieden heeft. Naast een veilige en betrouwbare energievoorziening is de innovatiecoalitie gefocust op versterking van het Zuid-Hollandse vestigingsklimaat. Ook de stimulans van dit initiatief voor onderzoek en onderwijs is voor ons een belangrijke reden om deel te nemen: goed opgeleide en gemotiveerde vakmensen zijn essentieel voor de regio en cruciaal voor ons als bedrijf.

Digitalisering en beveiliging

Digitalisering van de energievoorziening is cruciaal om de uitdagingen van de energietransitie het hoofd te bieden. Maar het introduceert ook nieuwe kwetsbaarheden. Denk aan energiemanagementsystemen die automatisch en op afstand assets bij bedrijven aansturen, of warmtepompen in huishoudens die door energieleveranciers van buitenaf worden op- en afgeschakeld. Digitalisering moet daarom altijd hand in hand gaan met passende security-oplossingen om deze kwetsbaarheden te mitigeren.

Een goed voorbeeld hiervan is het project OPEN-MS. Hierin werken wij samen met TU Delft, The Green Village en netbeheerders. In dit project digitaliseren wij een middenspanningsstation op The Green Village met ons open edge-platform FlexCore. Hierdoor kan het lokale energienet meer autonoom en in directe afstemming met omliggende energiesystemen functioneren. Het platform wordt samen met netbeheerders tijdens het project doorontwikkeld, en al deze ontwikkelingen zijn ‘secure by design’. OPEN-MS wordt ondersteund vanuit het programma EKOO van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland.

Het belang van veilig energiemanagement

Recente onderzoeken laten zien dat energiemanagement grote economische en maatschappelijke waarde heeft voor Nederland. Zeker wanneer bedrijven op grote bedrijventerreinen hun EMS’en bundelen in energy hubs, zijn de voordelen immens: energiemanagement kan ervoor zorgen dat er 3,3 tot 6,2 gigawatt minder netverzwaring nodig is. De toenemende congestieproblemen op de netten maken nog eens extra duidelijk dat de noodzaak voor digitalisering – en dus ook voor afdoende beveiligingsoplossingen – heel groot is.

Hacken voor de goede zaak

Onze edge-systemen (en systemen van anderen) werden stevig onder druk gezet door de hackers in The Green Village. De resultaten waren goed, maar de hackathon liet ook zien dat security (by design) een proces is dat nooit stopt als het gaat om veilige digitalisering van onze energienetten. Volop werk dus voor de Innovation Coalition for a Cybersecure Energy Transition.

De Innovation Coalition for a Cybersecure Energy Transition is in 2025 opgericht door de Economic Board Zuid-Holland, TNO, TU Delft, KPN, Stedin, Batenburg Technology, Technolution, The Green Village, Provincie Zuid-Holland, InnovationQuarter en Security Delta (HSD) in samenwerking met het Havenbedrijf Rotterdam, Westland Infra, Dutch Institute for Vulnerability Disclosure (DIVD), European Network for Cyber Security (ENCS), Greenport West-Holland, Top Sectors Energy and ICT, de Gemeente Den Haag, TU PowerWeb Institute, Living Lab Scheveningen, Campus@Sea, Sustainability Factory en Hi Delta.

Innovatieve oplossingen voor uw energievoorzieningen

De uitdagingen van de energietransitie

Energiemanagement versnelt de energietransitie

Onderzoek: zet warmtepompen in voor flexibiliteit op het energienet

Direct antwoord op uw vraag?
We zijn er voor u